Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
Laboratorium Gemmologiczne
Lizymetry
Œlšskie Laboratorium GIS
Samorząd studencki WNoZ na facebook Biuro współpracy z gospodarką Telewizja UŚ biogeosilesia

Aktualności

Oto krótka relacja z pierwszych dni pracy "usiowców" w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund:

"W dniu 31 marca nasza grupa wylądowała po kilku godzinach lotu w stolicy Svalbardu - Longyearbyen. W ciągu dwóch dni udało nam się załatwić formalności związane z pozwoleniami na działalność na obszarze parku narodowego oraz przygotowaniem skuterów i aparatury pomiarowej.

Ze względu na brak lodu morskiego w fiordach, logistka transportu była w tym roku ekstremalnie trudna. Kluczowym miejscem , które mogło zatrzymać naszą ekspedycję był fiord Van Keulen, którego z powodu szarży lodowca Nathorstbreen nie można objechać. Na szczęście dzięki spłyceniu fiordu osadami oraz temperaturze - 18oC przed samym czołem lodowca powstał lód morski po którym udało się przekroczyć fiord i osiągnąć Polską Stację Polarną po 6 godzinnej przeprawie przez lodowce.

Wciągu pierwszych dni pobytu rozpoczęliśmy pomiary zimowej akumulacji na lodowcu Hansa metodami geofizycznymi (GPR) oraz modernizację automatycznych stacji meteorologicznych. Wykonaliśmy także pierwsze sondowania radarowe i pomiary geodezyjne we wschodniej części wyspy na bazie sieci tyczek pomiarowych, które zainstalowane zostały w zeszłym roku na wybranych lodowcach wzdłuż północnego brzegu fiordu Hornsund.

Na dalsze postępy w prowadzonych pracach zapraszamy na oficjalną stronę fb projektu AWAKE2 https://www.facebook.com/awake2014

Pozdrawiamy serdecznie,
mgr Tomasz Budzik, dr Mariusz Grabiec, dr Dariusz Ignatiuk"