XLIV Olimpiada Geograficzna

WNoZ » XLIV Olimpiada Geograficzna

10 i 11 lutego 2018 r. na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu odbędą się zawody II stopnia (okręgowe) XLIV Olimpiady Geograficznej. 97 młodych pasjonatów geografii – uczniów 39 szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego będzie miało okazję sprawdzić swoją wiedzę geograficzną.
W pierwszym dniu eliminacji zawodnicy rozwiążą trzy zestawy zadań, natomiast w niedzielę wezmą udział w quizie oraz będą odpowiadać na wylosowane pytania. Problematyka zawodów ustnych będzie dotyczyć szeroko rozumianego wpływu środowiska przyrodniczego na działalność człowieka (oraz wpływu odwrotnego, tj. działalności człowieka na środowisko przyrodnicze) w różnych państwach i regionach świata. Oceniać będzie jury, któremu przewodniczy dr hab. Adam Hibszer – przewodniczący Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej.
Uczniowie z najwyższą liczbą punktów zostaną zakwalifikowani do zawodów ogólnopolskich, które będą trwać od 19 do 22 kwietnia 2018 r. w I LO w Zamościu. Zwycięzcy zawodów centralnych mają szansę na udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej, która w tym roku odbędzie się w sierpniu w Kanadzie.
W ubiegłorocznej XIV Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej, zorganizowanej w dniach 2-7 sierpnia 2017 w Belgradzie młodzi polscy geografowie uplasowali się drużynowo na pierwszym miejscu, przed uczniami z Rumunii i Stanów Zjednoczonych. Zawody składały się z części pisemnej, zadania terenowego oraz quizu multimedialnego. Reprezentacja Polski okazała się najlepszą z 41 startujących drużyn z całego świata.
Z wynikami będzie można zapoznać się na stronie: http://ptg.wnoz.us.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=85.